TÜTÜN EKSPERLERİ DERNEĞİ

Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wilt Virus)

Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wilt Virus)

DOMATES LEKELİ SOLGUNLUK VİRÜSÜ (Tomato Spotted Wilt Virus) 

Tanımı: Domates Lekeli Solgunluk Virüsü hastalığı; temas, bulaşık tarım aletlerinin kullanılması gibi mekanik yollarla, bitkiden bir diğer bitkiye geçmektedir. Çekirge gibi çiğneyici ağız yapısına sahip böcekler de beslenme sırasında virüsü ağız parçaları ile bulaştırır. En önemli yayılma ise Trips tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastalığın patates, domates, patlıcan gibi sebzeler ile krizantem gibi süs bitkileri, tütün ve pek çok yabancı ot olmak üzere çok sayıda konukçusu vardır ve 200’e yakın kültür bitkisinde zarar verdiği tespit edilmiştir.

 

Belirtileri:          Bu hastalık belirtileri, oldukça çeşitlilik göstermektedir. Yaprak yüzeyinde ve bitki sapında çok sayıda düzensiz lekeler ile bir hat boyunca ölü alanlar oluşur. Zamanla bu alanlar birleşir ve bronz bir görünüm alır. İlk lekelenme sarı yeşil olup ölen bölge daha sonra kırmızı-kahverengiye döner. Sistemik solgunluk, beneklenmeler, mozaik görünüm, yaprak şekil bozukluğu, damar sararması, halkalı lekeler, çiçeklerde renk kırılması gibi belirtiler de görülebilir. Bitki sapı kolaylıkla kırılabilir.

Enfekte olmuş fideler cüceleşir ve kırılmış gibi kendini bırakır. Ciddi şekilde hastalanan bitkiler gelişemez ve birkaç hafta sonra düşerek ölürler.

Kültürel Önlemler:

  •  
    • Virüs bulaşmış bitkilerin tarladan uzaklaştırılması ile sağlam bitkilere hastalığın bulaşması engellenmelidir.
    • Virüsün en önemli taşıyıcısı olan trips’le mücadeleye özellikle önem verilmeli,
    • Konukçu olabilecek yabancı otlar temizlenmelidir.
    • Fide yaprak ve gövdesinde hastalık belirtisi bulunan bitkiler tarlaya şaşırtılmamalıdır.

Kimyasal Mücadele:     Bu hastalık için kimyasal mücadele önerilmez.