Sinan DOĞAN/EGEDESONSÖZ - Türkiye'de bir çok sektörde ihracat durma noktasına gelirken, tütün ve tütün mamullerinde ihracat patlaması yaşanıyor. Ege Tütün İhracatçıları Birliği'nin geçen yıl 1 Ocak/26 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiği ihracat 871 milyon dolar olurken, bu yılın aynı döneminde ihracat rakamı 1 milyar 37 milyon dolara ulaştı. Sektör yetkilileri, ihracattaki artışın tütün ihracatından değil sigara ihracatından kaynaklandığını belirtiyor. Sigarada kaçak ve sahtenin arttığına dikkat çeken tütün sektörü yetkilileri, bu nedenle Türkiye'de üretim yapan sigara firmalarının ihracata ağırlık verdiğini ifade ediyor.
 
NÜFUS ARTIYOR, SATIŞ AZALIYOR!
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) ve TEKEL verilerine göre Türkiye'de en yüksek sigara satış rakamı 114 milyar adet ile 1999 yılında gerçekleşti. Ülke nüfusundaki artış ve sigara alışkanlığının yaygınlaşmasına rağmen o tarihten itibaren Türkiye'de sigara satışları hızla düştü. Geçen yıl sigara satışları 91 milyar adete geriledi. Pazarın satış büyüklüğü ise 32.6 milyar lira oldu.
Sigarada iç piyasada satışlar düşerken, Türkiye'de üretim yapan sigara firmalarının ise üretim miktarları artmaya devam etti. 2003'te 120 milyar adet olan üretim, 2008'te 135 milyar adeta kadar çıktı. Geçen yıl ise üretim 130 milyar adet olarak gerçekleşti.
 
İHRACAT REKORA GİDİYOR
Öte yandan ihracat rakamları 2006'dan bu yana iki kattan daha fazla arttı. Sigara üretiminin içinde ihracatın payı yüzde 10'un üzerine yükseldi. Sekiz yıl önce 16 milyar adet ve 147 milyon dolar olan sigara ihracatı, geçen yıl 36 milyar adete ve 380 milyon dolara çıktı. Bu yıl ise ihracat 400 milyon doları geçti.
En büyük ihracat pazarı 65 milyon dolar ile Bahreyn olurken, İran'a 62 milyon dolarlık, Irak'a 32 milyon dolarlık, İsrail'e 30 milyon dolarlık sigara ihraç edildi. Lübnan 28 milyon dolarlık, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ise 27 milyon dolarlık sigara gönderildi.
 
TÜTÜNDE TABLO KÖTÜ
Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Turan Gülümser, ihracat rakamlarındaki artışın daha çok sigaradan kaynaklandığını söyledi. Tütünde uluslararası alıcıların siparişleri kestiğini, bu nedenle geçen yıl 64 milyon kilogram olan Ege tütünü üretiminin bu sezon 48 milyon kilogram seviyesine düştüğünü tahmin ettiklerini belirten Gülümser, geçen yıl ortalama 12 lira olan tütünün kilogramının 11 liraya düştüğünü söyledi. Gülümser, bu şartlarda üreticinin tütünü terketmeye devam ettiğini vurguladı.
Gülümser, "Tütün üretimi azalırken, sigara ihracatı ise artıyor. Türkiye'deki sigara fabrikalarında makinelerin kapasitesi yüksek, işçilik maliyetleri daha düşük. Bu da fabrikaları ihracata yöneltiyor" dedi.

 


Kaçak sigaranın da tahminlere göre yüzde 20'yi bulduğunu belirten Gülümser, özellikle sigaradaki yüzde 83'ü bulan vergilerin kaçakçılığı cazip hale getirdiğini söyledi.

 

Add comment


Security code
Refresh