TÜTÜN EKSPERLERİ DERNEĞİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULUNA ÇAĞRI

Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulunun almış olduğu kararla  Tütün Eksperleri Derneği Olağanüstü Genel Kurulunun, 18 Şubat 2017 tarihinde saat 10: 00'da 1762 Sok. No: 18/B Karşıyaka /İzmir adresinde toplanmasına,  çoğunluk sağlanamadığı takdirde  25 Şubat 2017 tarihinde saat 10:00 'da aynı adreste ( Dernek Merkezimizde ) aşağıdaki gündemle toplanmasına karar verilmiştir.

 

GÜNDEM

1- Açılış

2-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması

3-Divan Başkanı, Başkan Vekili ve Katip Üyelerin Seçimi

4-Tüzük Değişikliklerinin Görüşmeye Açılması

5-Dilek ve Temenniler

6-Kapanış

 

 

ON YILDA 4,4 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT REKORTMENİ

TÜRK TÜTÜNÜNÜN MİLLİ TARIM PROJESİNDE “ADI YOK”

 

 

Tütün Eksperleri Derneğinin Olağan Genel Kurul Toplantısı 18/09/2016 tarihinde Saat 10:00 da 288/6 Sokak No:6/29 Bayraklı-İzmir adresinde, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 25/09/2016 tarihinde Fuar Gençlik Tiyatrosu, Fuariçi Kültürpark İzmir adresinde Saat 10:00 da aşağıdaki gündemle gerçekleştirilecektir.

GÜNDEM

 1)  Açılış,
 2)  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması,
 3)  Divan Başkanı, Başkan Vekili ve Katip Üyelerin Seçimi,
 4)  Misafirlerin Konuşması,
 5)  Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun Okunması ve İbrası,
 6)  Denetim Kurulu Raporunun Okunması ve İbrası,
 7)  Tüzük Değişikliği (Madde 1)
 8)  Üye Aidatının Belirlenmesi,
 9)  Yönetim, Denetim ve Onur Kurulu Üyelerinin Seçimi,
10) Dilek ve Temenniler
11) Kapanış
 

Geçtiğimiz yıl sonunda satın alınan dernek binamızın iç ve dış tadilatı bitmiş olup 3 Eylül Cumartesi günü Saat 16:00 da eski başkanlarımızın kurdela kesimiyle açılışı gerçekleştirilecek ve üyelerimize hizmet vermeye başlayacaktır.İzmir, Karşıyaka 1762 Sokak No:18/B adresinde bulunan dernek merkezimizin açılışına meslektaşlarımızı ve tütünden geçimini sağlayan herkesi  bekleriz.

 

Emperyalist güçlerin hedeflerine ulaşmasına, bedenleriyle dur diyen ve bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve gururla anıyoruz.

Çanakkale'de yazılan destanın 101. Yılı kutlu olsun.

 

Ankara'da sivillere yönelik olarak yapılan hain terör saldırısını kınıyor. Ülkemize ve saldırıda yakınını kaybadenlere  başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz...

Tütün Eksperleri Derneği

Yönetim Kurulu

 

Sigara Üreticisi Şirketlet Türkiye’den Daha Fazla Tütün Almalıdır

Son dönemde basınımızda sıklıkla  “Tütünde İhracat Rekoru Kırıldı”, “Güneydoğuda yetiştirilen tütünün ihracat şansı çok yüksek”, “Türk tütününe 80 milyon dolar yatırım yapılacak” gibi haberlerin yer aldığı görülmektedir. TEKEL’in özelleştirilmesini isteyen çokuluslu sigara şirketlerinin basın yoluyla her şeyi tozpembe gösterme ve Türk Tütüncülüğünün hamisi rolüne soyunma çabalarını Tütün Eksperleri Derneği olarak manidar bulduğumuzu ifade etmek isteriz.

 

Tütün üretimi her geçen yıl azalıyor. 2000’li yılların başında 196 bin ton olan üretim miktarı 2013’te 88 bin tona gerilerken, 2014 ürün yılında ise 68 bin tona inmesi bekleniyor.

 

ARZU ALP-DÜNYA 18/06/2015  

Tütün Eksperleri Derneğinin Olağan Genel Kurul Toplantısı 21.09.2014 Tarihinde Saat 10.00 ‘da Dernek Merkezimizin Bulunduğu 288/6 Sokak No: 6  D: 29 Bayraklı/İzmir Adresinde Çoğunluk Sağlanamadığı Takdirde  28.09.2014 Tarihinde Fuar Gençlik Tiyatrosu Fuariçi Kültürpark İzmir Adresinde Saat:10.00 ‘da Aşağıdaki Gündemle Toplanacaktır.

 

GÜNDEM

  1. Açılış

  2. Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşının Okunması

  3. Divan Heyetinin Oluşturulması

  4. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun Okunması Ve İbrası

  5. Denetim Kurulu Raporunun Okunması Ve İbrası

  6. Dernek Üyelerinin Lokal Olarak Kullanabileceği Bir Gayrimenkulün Satın Alınması Konusunda Yönetim Kurulunun Yetkilendirilmesi

  7. Yönetim Denetim Ve Onur Kurulu Üyelerinin Seçimi

  8. Dilek Ve Temenniler

 

Kaçakçılık nedeniyleTürkiye’de sigara tüketimi resmi olarak düşerken, sigara ihracatı ise rekor kırdı. İç pazar satışları 91 milyar adete düşerken, ihracat 36 milyar adeti geçti. Tütün ve sigara ihracatı ise 1 milyar dolar sınırını aştı  Sinan Doğan / Egede Sonsöz    28/12/2014

 

TÜTÜN EKSPERLERİ DERNEĞİ
İZMİR


BASIN AÇIKLAMASI
26.05.2014

TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN YERİ MADENLER DEĞİL, TÜTÜN TARLASIDIR!


13.05.2014 tarihinde Soma da yaşanan maden faciası bütün yurttaşları derinden yaralamıştır. Madende yaşamını yitiren işçilerimize Allahtan rahmet, Ulusumuza da başsağlığı dileriz.
Maden faciasında yaşamını yitiren işçilerimizin büyük bir kısmı Soma, Kınık, Savaştepe, Kırkağaç ve İvrindi ilçeleri ve köylerinde yaşamaktadırlar. Bu ilçelerimizin ortak özelliği Ege bölgesinin önemli tütün üretim merkezleri olmalarıdır.

 

Tütün ve şemsiyede izlenen politikalar ülke ekonomisine büyük zarar veriyor, vergi ve pazar kaybına neden oluyor.Tütün Fonu'nun kaldırılmasıyla devletin ciddi kaybının olacağını belirten Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Turan Gülümser......... Arzu ALP Dünya / Ekonomi 16/01/2014

 

 TAPDK tarafından hazırlanıp, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 26.12.2012 tarihli 7146 Karar nolu, "Tütün Mamulleri Üretiminde Kullanılan Girdilerin Değerlendirilmesi Görevi ile Yetkilendirilecek Bilimsel Komisyonun; Teşkili ile Çalışma Şekline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Kararı" ile ilgili derneğimizce yürütmeyi durdurma ve iptaline ilişkin dava açılmıştır

 

TAPDK Dava Dilekçesi için tıklayınız...

 

 

 Dünya'da tütün üretiminde ve sigara tüketiminde önde gelen bir ülke olan Türkiye, kendi coğrafyamızda bulunan ve tütün sektöründeki ağırlığı ülkemiz kadar olmayan ülkelerin belirleyerek çok uluslu şirketlere dayattıkları politikalar karşısında seyirci kalmamalı, benzer uygulamaları hayata geçirmelidir.

Yunanistan Tarım Bakanlığı ile uluslararası sigara üreticisi bir firma arasında imzalanan anlaşmaya göre, firma tarafından geçtiğimiz üç yıl Yunanistan’dan alınan tütünlerin yaklaşık %20 fazlasına karşılık gelen bir miktara, 2013-2015 yıllarını kapsayan üç yıllık dönem için satın alma garantisi sağlandığı hususu basında yer alan haberlerden anlaşılmaktadır. Bunun yanında, İtalya, İspanya ve Polonya’da üretilen tütünlerin alımını zorunlu kılacak benzeri anlaşmaların geçmişte yapılmış olduğu bilinmektedir....