TÜTÜN EKSPERLERİ DERNEĞİ

ÇİĞNEME TÜTÜNÜ

Çiğneme tütünleri

Özel harmancılık konumuzu kapatmadan bir konuya daha değinmek gerekiyor. Çiğneme tütünü de bir özel harmancılık konusudur. Ancak yurdumuzda ne tüketimi nede üretimi olmadığı için konunun genel tanıtımını yapacağız.

Çiğneme tütünü olarak kullanılan tütün tipleri aslında pipo tütünü olarak ta kullanılmaktadır. Orta derecede tatlaştırılmış çiğneme tütünleri Flue Cured ve Virginia Sun Cured tütünlerinden yapılır. Yüksek derecede tatlılaştırılmış çiğneme tütünleri Burleylerden yapılır. Çünkü bilindiği gibi Burleylerin yüksek absorbe kabiliyeti gerekli sosları kullanabilme olanağını sağlamaktadır.

Çiğneme tütünü haline getirilecek tütün yaprakları önce orta damarlarından ayrılarak sosa batırılır ve prese verilir ve sonra istenilen rutubete gelene kadar kurutulurlar. Ondan sonra preslenen bu yüksek kaliteli tütünler özel boylarda dilimler halinde örneğin 12.5-25 mm kalınlığında (kalınca) kesilir. Bunlar dolguluk tütünlerdir ve prese edilirler. Dolgulara bilahare dışlık, üstlük (sargılık) ilave edilip tekrar prese edilirler ve tahtadan yapılmış küçük kutularda ambalajlanırlar.

Günümüzde çiğneme tütünleri petrol,maden işyerleri ile açık deniz işyerlerinde halen kullanım yeri bulmakta ve ancak dumanlı tütün tüketiminin mümkün olmadığı veya sakıncalı bulunduğu yerlerde kullanımı sürmektedir.